Typ výletu:
Turistika
Obtiažnosť:
ľahká
Spoplatnený vstup:
Nie
Chránené územie úzkeho kaňovitého tvaru vznikla eróznou činnosťou potoka Sikenica vo vitrofyrických andezitoch a v spraši. Na dne doliny sú zachovalé jelšové aluviálne porasty s čremchou strapcovitou v krovinnom poschodí, svahy sú porastené teplomilnou vegetáciou lesostepného charakteru.
Horšianska dolina sa zarezáva do vulkanického /sopečného/ podložia s výraznými 20 – 30 m vysokými skalnými stenami.
Najväčšie chránené územie v okrese sa nachádza v kat. území obcí Krškany, Horša, Kmeťovce a Žemberovce na rozlohe 326 ha. Rezervácia bola zriadená úpravou Ministerstva kultúry SSR dňa 30.10.1976 pod č. j. 7440/1976 – OP. Od 1. 1. 1995 podľa novej právnej úpravy premenovaná Štátna prírodná rezervácia na Národnú prírodnú rezerváciu.
Z drevín sú tu prítomné – dub cerový, dub plstnatý, dub jadranský, drieň obyčajný, javor tatársky, javor poľný, bršlen bradavičnatý, jarabina brekňavá, viaceré druhy ruží a hlohov.
V bylinnom poraste xerotermných spoločenstiev prevláda – kostrava padalmatská a lipnica drsná. Nájdeme tu aj suchokvet ročný, cesnak žltý, pochybok dlhostopkatý, rozchodník prudký, vzácnu taricu skladnú, sladič obyčajný a iné druhy.
Horšianska dolina nie je len najväčšou rezerváciou v okrese, ale je významná aj z hľadiska geomorfologického, botanického a samotný tok Sikenice aj z hľadiska hydrobiologického.
Na hlavnej ceste medzi Žemberovcami a Levicami je odbočka do obce Horša. Obec sa nachádza v tejto lokalite, čiže vchod do doliny nájdete na oboch koncoch obce. Stačí sa spýtať miestnych obyvateľov :).