Typ výletu:
Turistika
Obtiažnosť:
stredná
Spoplatnený vstup:
Nie
Vyhliadka do okolia Vstup zdarma Príroda Aj s deťmi Na bicykli Turistika
Krásne bradlové pohorie vyčnievajúce z reliéfu kopcov Trenčianského kraja. V stredoveku bol na týchto bradlách vystavaný hrad, z ktorého je v súčasnosti už len ruina.
Vršatské bradlá sú pokračovaním bradlového pásma, ktoré v oblasti Trenčianskeho kraja prechádza severným údolím Váhu.
Ich dominantná poloha ich predurčila, aby na nich v stredoveku postavili hrad, z ktorého sa do dnešných čias zachovali len ruiny. Dnes je Vršatec prírodná rezervácia s rozlohou okolo 82,4 ha. Patria do púchovského úseku bradlového pásma.
Vo Vršatských bradlách možno nájsť niekoľko jednotiek bradlového pásma, ale aj časti flyšových súvrství a kvartérne sedimenty. Celkovo tu vystupujú dve bradlá. Najvyššie z nich je bradlo Chmeľová (925,4 m n. m.), ktoré sa nachádza viac na severe a je aj druhým najvyšším vrcholom Bielych Karpát, južnejšie od neho sa nachádza z juhozápadu na severovýchod tiahnúce sa bradlo Vršatec - Javorník (898 m n. m.). Východne od Vršatských bradiel sa nachádza bradlo Chotuč. Juhozápadne je pokračovaním bradlového pásma vrch Krasín, severovýchodne pásmo vystupuje v podobe Červenokamenského bradla, Lednického bradla a ďalej pokračujú k Púchovu.
Nachádzajú sa severne od Ilavy, nad obcou Vršatské Podhradie